ביטוח לאומי – פטור ממס הכנסה

>>>ביטוח לאומי – פטור ממס הכנסה
ביטוח לאומי – פטור ממס הכנסה 2018-10-24T15:48:05+00:00

אני סבור כי רוב האנשים יודעים כי כאשר הם נמצאים במצב רפואי קשה (בין אם הוא זמני ובין אם הוא קבוע), כי קיימת בפניהם האפשרות לפנות לביטוח הלאומי ולקבל קצבה כלשהי בגין המחלות מהן הם סובלים ובמידה ואין באפשרותם לעבוד.

יחד עם זאת, קיימים מקרים רבים בהם אנשים מעדיפים, על אף מצבם הרפואי, להמשיך ולעבוד ובשל כך הם אינם זכאים לקצבת נכות כללית, בביטוח הלאומי.

האם בשל כך הם צריכים להיענש ?

ובכן יש מה לעשות…

בואו ניקח לדוגמא אדם שחלה בסרטן ועתה ובמשך השנה הקרובה יצטרך להיות בטיפולים שונים וביקורות אצל רופאים, אך יחד עם זאת, “לשם השפיות”, הוא מעדיף לצאת מהבית ולהמשיך בעבודתו.

מה הוא יכול לעשות ומה זכויותיו ?

ראשית, מס הכנסה רשאי לפטור אדם מתשלום מס הכנסה, כאשר הנכות הרפואית הינה בשיעור העולה על 90% וכאשר תקופת הנכות עולה על חצי שנה.

שנית, ברור כי יש לבדוק האם ההכנסה של אותו אדם חייבת במס אם לאו, שכן ככל שההכנסה של אדם גבוה יותר, כך עולה הכדאיות בהגשת תביעה לפטור ממס הכנסה.

במקרה לעיל, קרוב לוודאי כי האדם יוכל לקבל פטור ממס הכנסה לשנה.

אז איך עושים זאת ?

קיימים שתי אופציות למימוש הזכויות לקבלת הפטור.

הראשונה, במסגרת פנייה לאגף נכות כללית בביטוח הלאומי. יש להגיש תביעה לנכות כללית בצירוף המסמכים הרלבנטיים ולאחר שוועדה תידון בעניין ותקבע שיעור נכות רפואית העולה על 90%, ניתן יהיה להציג את הממצאים למס הכנסה ולהגיש בקשה מתאימה לפטור.

השנייה, פנייה ישירה למס הכנסה בבקשה לפטור ממס. יש לשלם אגרה ולעמוד בפני וועדה רפואית אשר תקבע את הנכות לצורכי מס הכנסה.

ככל שהשכר של אותו מבטוח הלוקה בבריאותו גבוה יותר, קיימת לעיתים, לאנשים מסוימים, עדיף לקבל את הפטור ממס הכנסה, תחת קבלת יצוין כי נכות העולה על 90% מזכה את הנכה בהטבות נוספות בעיריות השונות (כגון ארנונה) ובמשרדי הממשלה השונים (כגון פטורים בעסקאות מקרקעין, משרד התחבורה, פטור מאגרת טלוויזיה וכו’).

המידע המובא לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי, אלא מידע ראשוני וכללי. בכל מקרה מומלץ לקבל ייעוץ משפטי פרטני ויסודי.

כל המסתמך על מידע זה עושה זאת על אחריותו בלבד. משרדנו לא יישא בכל אחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מהסתמכות על הדברים המובאים לעיל. אין באמור לעיל כדי ליצור יחסי עו”ד-לקוח מכל סוג שהוא.

 
צור קשר
close slider